Pabeigta izmeklēšana lietā par nelegālās televīzijas retranslēšanu Rīgas mikrorajonos

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas (VP GKrPP ENAP) 3. nodaļas amatpersonas šī gada jūnijā kriminālvajāšanas uzsākšanai nodeva kriminālprocesu par nelicencētu televīzijas programmas retranslēšanu vairākos Rīgas mikrorajonos laika posmā no 2016. gada sākuma līdz 2017. gada maijam. Tika veiktas vairākas kratīšanas, izņemot dažādas ierīces un priekšmetus, kā arī likvidējot nelegālās televīzijas translēšanas staciju, tādējādi bez pakalpojumiem atstājot vairākas mājsaimniecības. Aizdomās par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu tika aizturētas trīs personas.

VP GKrPP ENAP 3. nodaļas amatpersonas, realizējot Valsts policijas noteiktās prioritātes cīņā ar kibernoziegumiem un nelegālās televīzijas apkarošanu, kā arī turpinot aktīvu sadarbību ar sabiedrisko organizāciju “Par legālu saturu” un tās biedriem, 2017. gada sākumā bija pilnvērtīgi apzinājuši nelegālās televīzijas problēmu valstī, tādējādi izstrādājot šīs tendences apkarošanas vadlīnijas.

Likumsargi sadarbībā ar biedrību “Par legālu saturu” veica virkni pārbaužu saistībā ar nelicencētu televīzijas programmu retranslēšanu. Ilgstošu izmeklēšanas darbību rezultātā tika gūts apstiprinājums informācijai, ka daudzi uzņēmumi prettiesiski un bez licences savu kabeļtīklu abonentiem, Rīgas mikrorajona iedzīvotājiem, piedāvāja nelicenzētās televīzijas retranslēšanas iespējas.

Pagājušā gada 3. februārī tika uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 148. panta pirmās daļas, taču vēlāk, konstatējot televīzijas pārraižu apjomu un saņemot Autortiesību īpašnieku aprēķinu par radīto kaitējuma apmēru, minētais kriminālprocess tika pārkvalificēts pēc Krimināllikuma 148. panta trešās daļas – par autortiesību vai blakustiesību pārkāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa, vai par piespiešanu ar vardarbību, draudiem vai šantāžu atteikties no autortiesībās, vai par līdzautorības uzspiešanu, ja tā izdarīta ar vardarbību, draudiem vai šantāžu.

Saskaņā ar Valsts ieņēmuma dienesta sniegto informāciju, 54 uzņēmumu tīkla saimnieciskā darbība tika organizēta sadalot ienākumus mazākās daļās, tādējādi izvairoties no nodokļu nomaksas, saistot savu saimniecisko darbību ar interneta un televīzijas pakalpojumu sniegšanu 10 975 klientiem. Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka Sabiedrība ar ierobežotu atbildību sniedz televīzijas pakalpojumus bez retranslācijas atļaujas, tādā veidā pārkāpjot audiovizuālā satura īpašnieku blakustiesības un ar savām darbībām radot kaitējumu aptuveni 100 000 eiro apmērā.

Tāpat likumsargi vairākos Rīgas mikrorajonos – Centrā, Purvciemā, Teikā un Pļavniekos – veica kratīšanas, izņemot vairāk nekā simts dažādu veida dekoderus, TV uztvērējus, CAM moduļus, kartes priekš CAM moduļiem, satelītu galvas, konverta ierīces, signāla sadalītāja ierīci, datortehniku, ārējos diskus, dažāda veida atmiņas karšu, mobilos telefonus, dažāda veida nominālus, seifu, finanšu un grāmatvedības dokumentus, kā arī dažāda veida norēķinu kartes. Kopumā tika veiktas kratīšanas astoņās dažādās adresēs.

VP GKrPP ENAP 3. nodaļas amatpersonas noskaidroja servera atrašanās vietu un pārtrauca tā darbību, kas bija saistīta ar nelikumīgu televīzijas retranslāciju. Kā arī uz daudzstāvu dzīvojamās mājas jumta tika likvidēta nelegālās televīzijas translēšanas stacija, kura nodrošināja ar nelegālo televīziju visus saistītos uzņēmuma klientus.

Aizdomās par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu tika aizturētas trīs personas – 1970. un divi 1978. gadā dzimuši vīrieši. 2017. gada 18. maijā 1978. gadā dzimušajam vīrietim tika piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums, bet pārējiem aizdomās turētiem tika piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Savukārt divus mēnešus vēlāk tiesa aizturētajam 1978. gadā dzimušajam vīrietim piemēroto drošības līdzekli ¬apcietinājumu aizstāja ar drošības naudu.

Kriminālprocesa ietvaros tika uzsākti un nodoti soda piemērošanai pieci procesi par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu pret juridiskām personām.

2018. gada jūnijā kriminālprocess tika nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai pret četrām personām – organizētās grupas dalībniekiem.

VP GKrPP ENAP 3. nodaļa informē, ka arī turpmāk veiks Latvijas interneta segmenta monitoringu ar mērķi identificēt resursus, kas, neievērojot likumā noteiktu kārtību, bez attiecīgās licences retranslē audio-vizuālo saturu. Tāpat tiks turpināts stiprināt sadarbību ar biedrību “Par legālu saturu” noziegumu atklāšanā, izmeklēšanā un novēršanā, kas saistīti ar nelegālās televīzijas izplatību Latvijā.

VP atgādina, ka sīkāk par licencēšanas kārtību var iepazīties Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes mājaslapā www.neplpadome.lv

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru