Sācies gurķu laiks! Neaizmirsti – vācot gurķus, jāatceras aprūpēt arī pašu augu; Vērtīgi padomi

“Ir sācies gurķu laiks. Vācot ražu, jāatceras aprūpēt arī pašu augu, kas patērē daudz spēka. Siltumnīcā gurķi par vēsumu nebēdā, bet laukā der uzklāt agrotīklu. Arī gurķiem, gluži kā tomātiem, jāveido augums un jādod papildmēslojums,” atgādina dārzeņu audzētājs Mārtiņš Elsts no Priekuļu pagasta.

Izvēlas labākos

Vislabāk, ja dārzā stādīti dažādu šķirņu gurķi. Tad var izvērtēt, kuri pašam labāk garšo, kuri labāk aug. Katrā dārzā ir savi specifiskie audzēšanas apstākļi, kopšanas režīms, tādēļ vienā mazdārziņā šķirne aug labi, citā – nekādas ražas. Turklāt vieniem patīk mazi, kārpaini un zaļi gurķīši, citiem – palieli, gludi un gaiši, lai ir, ko salātos griezt. Šķirņu dažādība arī veicina ražas lielumu, jo, lai arī pārsvarā tiek audzētas hibrīdās pašapputes šķirnes, bariņā tomēr jautrāk, sevišķi dažām senākajām šķirnēm.

Dažkārt ir periodi, kad jaunie gurķīši nodzeltē un nobirst. Tur nav vainojams apputeksnētāja trūkums, bet nelabvēlīgi apstākļi. Iemeslu ir grūti noteikt – vai gurķim bijis par vēsu, karstu, varbūt pietrūcis barības vai ūdens. Ja jaunie gurķīši atkal veidojas labi, uztraukumam nav pamata.

Baro kopš bērnības

Patlaban ir laiks gurķus piebarot. Dārzeņu audzētājs cenšas visu audzēt ar bioloģiskām metodēm, jo tieši pēc šādas produkcijas ir pieprasījums tirgū. Līdz šim augi jau divas reizes mēsloti ar nātru vircu, vairāk gan ne, jo augiem neder vienveidīga barība. Papildus kā mēslošanas līdzekli var izmantot kādu no bioloģiskajiem mēslošanas līdzekļiem (šķidrais Biohumuss, Celpax). Tiem, kas lieto minerālmēslus, patlaban ir piemēroti ūdenī šķīstošie minerālmēsli, kur pamatelementi NPK ir aptuveni vienādā daudzumā. Gurķiem tagad papildbarību dod reizi nedēļā.

Taču laba gurķu raža sākas ar pavasarī labi sagatavotu auglīgu augsni. Ja tāda ir, papildmēslošanai nav tik lielas nozīmes. Viens no audzēšanas knifiem ir tas, ka gurķiem ļoti patīk jēli kūtsmēsli. Rudenī nopirktos svaigos mēslus droši var likt siltumnīcā gurķiem. Šādi mēsli augsnē turpina trūdēt un izdala siltumu, kas pavasarī sevišķi svarīgi gurķiem un citiem to radiniekiem.

Taču labi kūtsmēsli ir deficīts, tāpēc šogad saimnieks izmēģinājis iestrādāt augsnē veikalos nopērkamo granulēto vistu mēslojumu. Gurķiem patīk ļoti labi, jo mēslojums lēni sadalās un atbrīvo barības vielas. Mazdārziņā var izmēģināt arī citus bioloģiskos mēslojumus, kas nopērkami veikalā, kompostu.

• Audzētājs dod mēslojumu tikai caur saknēm, nevis pa lapām.

Veido augumu kā eglīti

Gurķiem siltumnīcā veido trapeces formu – kā eglīti. Šim nolūkam īsina dzinumus un, ja atliek laika, nokniebj ūsas. Viss, kas lieks, atņem augam spēku veidot ražu. Apakšējo daļu atstāj platāku, augšā dzinumus saīsina vairāk. Sānu dzinumus vai padusītes īsina līdz 30 cm garumam. Ļauj ienākties pie tām esošajiem gurķīšiem. Kad sānu dzinumi noražojuši, tos var nogriezt pavisam.

Šāda turēšana formā garantē, ka augi nepārvērtīsies mūžamežā un būs laba ventilācija. Tur, kur ir lapu mudžeklis, var sākties dažādas puves, ieviesties tīklērce. Tīklērcēm patīk, ja ir sauss un silts. Tāpēc labi gurķus aprasināt, taču tas jādara ar izjūtu. Gurķus nedrīkst pārliet, jo lieks mitrums rosina puvju attīstību, sevišķi vēsā laikā. Piemēram, ir aplami tagad izliet uz gurķiem tādu pašu ūdens daudzumu kā pirms nedēļas, kad vēl bija karsts un sauss. Vienmērīgs mitrums un pietiekami daudz barības garantē gurķa veselību. Veselam augam kaitēkļi un slimības ir mazāk bīstami. Kaitnieki uzreiz atrod panīkušu augu. Glābt šādu gurķi ir gandrīz bezcerīgi, tāpēc ļoti svarīga ir profilakse.

• Noteikti norauj visas nodzeltējušās lapas, sevišķi vecākās, kas tuvāk zemei.

• Lauka gurķu labsajūtai vēsākā laikā vajadzīgs agrotīkls. Tā cilāšana, augus kopjot, un ražas neprognozējamība ir iemesli, kāpēc Mārtiņš gurķus audzē tikai siltumnīcā.

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru