Jauni MK noteikumi: Deklarācija tagad būs jāiesniedz ļoti daudziem Latvijas iedzīvotājiem; jauna kārtība sastādīšanā

Saistībā ar to, ka noteiktas dažādas nodokļa likmes (20%, 23%, 31,4%), kā arī progresīvais (diferencētais) neapliekamais minimums, kas tiek piemērots atkarībā no tā, cik lielus ienākumus cilvēks konkrētajā gadā saņēmis, deklarācija būs jāiesniedz ļoti daudziem Latvijas iedzīvotājiem, raksta portāls la.lv un praktiski.lv.

Ministru kabinets nesen pieņēmis Noteikumus par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību, kas nosaka, kā turpmāk būs jāaizpilda gada ienākumu deklarācijas.

Deklarācijas nebūs jāiesniedz tiem, kam nemainās ienākumi un kuriem tie gadā nepārsniedz 20 004 eiro.

 

Par saimniecisko darbību

Saimnieciskās darbības veicējiem šogad noteikts izdevumu ierobežojums, proti, tie nedrīkst pārsniegt 80% no ieņēmumiem. 100% izdevumos var likt tikai:

1) darba algu un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, to skaitā solidaritātes nodokli, ko saimnieciskās darbības veicējs maksā par saviem darbiniekiem, savu samaksāto sociālo nodokli kā pašnodarbinātajam – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 32,15% un 5%;

2) nekustamā īpašuma nodokli;

3) pamatlīdzekļu nolietojumu, ko aprēķina saskaņā ar Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likuma 11.5 pantu un Ministru kabineta noteikumos noteikto kārtību;

4) kompensācijas īrniekiem par dzīvojamo telpu atbrīvošanu un īres līguma laušanu sakarā ar dzīvojamās telpas kapitālremontu vai telpu pārbūvi saimnieciskās darbības veikšanai.

Tādējādi atšķirībā no SIA, kas maksās nodokli no dividendēm, saimnieciskās darbības veicējs maksās nodokli no sava ienākuma (peļņas).

Obligātais nodoklis ir 50 eiro, ja nav maksātas Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).

Saimnieciskās darbības izdevumos nedrīkst likt reprezentācijas izdevumus, jo saskaņā ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likumu tie uzskatāmi par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību.

Uzņēmumiem ir noteikts ierobežojums 5% apmērā, ko aprēķina no iepriekšējā gada darbiniekiem noteiktās bruto darba algas.

Lasi arī: Danilāns par labo baktēriju pārdozēšanu: “Zarnu trakts no tām nesaudzīgi atbrīvojas”; Svarīgi zināt, lietojot antibiotikas

Ja saimnieciskās darbības veicējam ir darbinieki, tad tas var piemērot UIN likuma normas, ja nav – reprezentācijas izdevumi būs uzskatāmi par tādiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību.

Pastāv tomēr daudz pretrunu saistībā ar UIN likumu. Tādēļ visiem interesentiem iesakām detalizēti iepazīties ar šā likuma 8. pantu.

Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk (par attaisnotiem izdevumiem, citiem neapliekamā ienākuma veidiem utt)

Iesaki šo rakstu citiem!

Leave a Comment